BataStory.net

1935-1939

Notes-M.jpg

The French Normandie liner crossed the Atlantic in four days and won a famous Blue Ribbon. Soviet miner Alexei Stachanov exceeded the daily standard of the amount of coal, that he digged out, by 1,300 percent and gave the name to the massive so called “Stachanov movement”. In Richmond, Virginia, the first canned beer was given to the tests on the market.

The social importance of city of Zlín increased even more when it became the seat of the District Council. The background for this had started already a long time ago. Not speaking about the factory, from 1931 to 1934 they built here large public library with fifteen thousand books , the music school for three hundred and fifty students, giant cinema with two thousand seats and two screening halls, hotel with three hundred rooms, several restaurants and cafes, dance hall and club rooms – all of that made from Zlin natural regional social and cultural center. The city also helds many concerts, many top artists and actors host here. Zlin, however, has its own Zlin Chamber Trio or Dvořák’s choir.

NotePin-M.jpg

Italy invaded Abyssinia (now Ethiopia) and over a seemingly peaceful world it has begun to dusk. Adolf Hitler’s Nazi Party Congress declared the so-called Nuremberg Laws at 15th September, 1935. “Reich Citizenship Law” and “Law on the Protection of German Blood and German Honor” were targeted to the exclusion of Jews from participation in the political life. The laws made of them people of the second category in Germany.

Roku 1936 je ve Zlíně zřízeno reálné gymnázium a dovršuje už tak úctyhodný seznam všech učilišť, vzdělávacích ústavů a škol práce . Ve všech podnicích koncernu Baťa (a to vyjímaje Indii !) je toho vyrobeno na 58 milionů párů obuvi, z toho 28 milionů párů v Československu. Republika se tak ocitá na prvním místě na světě ve vývozu celokožené obuvi a třetí ve vývozu obuvi gumové.

Notes-M.jpg

Čs. vláda schválila v Praze stavbu metra. První úsek měl být dokončen k datu otevření Světové výstavy v Praze, jež se měla konat roku 1942. Zemřeli americký hudební skladatel George Gershwin (*1898) a italský fyzik a vynálezce radiového přenosu Guglielmo Marconi (*1874). Narodila se v Praze Madeleine Albrightová (roz. Korbelová), Američanka českého původu, od r. 1997 ministryně zahraničí USA. 14.10. zemřel Tomáš Garrigue Masaryk (*1850), první prezident ČSR.

Především dík promyšlené taktice, ale také i pod vlivem devalvace koruny zvyšuje se počet baťovských společností v zahraničí. Firma působí ve 33 státech světa na třech kontinentech. Jen v ČSR vyrobeno ročně firmou Baťa 47,8 milionů párů obuvi. Tohoto roku (1937) je zřízena i obchodní akademie a další průmyslovka. 14.12. odstupuje ze zdravotních důvodů ze svého úřadu velký příznivec Zlína a myšlenek baťovství prezident T. G. Masaryk. Ve věku 85 let pak po své abdikaci žije na zámku v Lánech, kde za dva roky zemře.

NotePin-M.jpg

Narodili se dnešní španělský král Juan Carlos I. a nizozemská královna Beatrix. Všichni židovští lékaři v Německu byli ve smyslu Norimberských zákonů vyloučeni z praxe vázané na nemocenské pokladny. Hlinkova slovenská Ludová strana zahájila kampaň za uskutečnění autonomie Slovenska. Hlinka, Henlein a Eszterházy uzavřeli v Ružomberku dohodu o společném postupu. Na mistrovství světa v hokeji v Praze porazilo v boji o bronz za jásotu českých diváků Německo 3:0. Narodil se český divadelní a filmový herec a režisér Jiří Menzel a oddíly Wehrmachtu vtrhly do Rakouska. Byla nařízena všeobecná mobilizace čs. armády. Po podpisu mnichovské dohody poslala i polská vláda ultimatum požadující odstoupení Těšínska. Začala okupace pohraničních oblastí německou armádou. Zemřel český novinář a spisovatel Karel Čapek (*1890).

Firma Baťa přebírá akcie České obchodní banky. Stav spolupracovníků koncernu překročil 42 tisíc, z toho na 8 tisíc v prodejnách, a 25 tisíc zaměstnanců v zahraničí. Téhož roku (1938) je také vytvořen tak zvaný Velký Zlín po připojení dosud samostatných obcí Kudlov, Příluky, Mladcová, Prštné a Louky, z nichž se stala předměstí Zlína. Také však dochází k podpisu potupné mnichovské dohody. Baťovci absolvují interní branný výcvik i oficiální vojenská cvičení, mnozí přijíždějí i ze zahraničí, aby splnili svou mobilizační povinnost. Prozíravě se však připravuje i urychlení dříve plánované expanze do zahraničí. Organizují se nové tzv. jednotky , skupiny složené z odborníků všech hlavních profesí (viz například složení jedné z nejslavnějších v Peru ), jež mají i se stroji a někdy i stavebním materiálem odjet do zámoří a vytvářet tam nové zázemí.

Notes-M.jpg

Prezident Emil Hácha odjel do Berlína. 13.3. jednají J. Tiso a F. Ďurčanský v Berlíně s Hitlerem o osamostatnění tzv. Slovenského štátu a 15.3 začíná okupace zbytku Českých zemí německými vojsky. Adolf Hitler vyhlásil při návštěvě Prahy zřízení Protektorátu Čechy a Morava. Na osm minut vzlétlo první tryskové letadlo na světě, německý Heinkel He 178, jež přitom dosáhlo rychlosti 750 km/h.

Ve Zlíně přítomní američtí zástupci kontrahující zatím vůbec největší kolekci Baťovy obuvi pro Spojené státy a Mexiko sledují s úžasem z mrakodrapu jak hluboko dole vjíždějí do Zlína německé jednotky. I pracovníci exportního oddělení uznávají, že smlouva, jež je na stole připravena k podpisu, právě ztratila smysl. 21.3. je v tzv. Protektorátu Čechy a Morava zavedena jako úřední řeč němčina a 26.3. se začne jezdit vpravo. Za dramatických okolností opustili republiku ve vánici přes Rakousko a Německo v poslední chvíli Tomík Baťa a přes Polsko Jan Baťa s rodinou.

NotePin-M.jpg

29. 3. 1939 začalo v New Yorku slavnostně první pravidelné televizní vysílání. Jedním z hlavních pořadů byl jen o měsíc později přenos slavnostního zahájení Světové výstavy, k němuž došlo 30. 4. O československou účast na ní se za dramatických událostí zasloužila právě firma Baťa, když konstrukci původního kovového pavilonu zabavily německé úřady a baťovec Karel Aster byl pověřen zorganizováním nové dřevěné konstrukce podle britského vzoru. Výstava se stala později i východiskem, jak dostat z Protektorátu na dvě stě zlínských odborníků, většinou s rodinami, aby se stali základem výstavby nového centra Bati – kanadské Batawy. (Více v obsáhlém interview s K. Asterem a ve zvláštní kapitole o Batawě 1939-45.)

V červnu 1939 začal vyrábět americký koncern Du Pont nový materiál nazvaný nylon a z něj punčochy, jež se staly senzací Světové výstavy. (Jen o málo později, už za války, vyvine u Bati ve Zlíně podobnou hmotu nezávisle na Americe český akademik Wichtrle, jenž najde asyl u Bati ve Zlíně. Socialistický režim, jenž se hmoty později zmocní, ji bude ke své slávě vyrábět pod názvem silon.) Smrtelně postřelen a v beznadějném stavu byl převezen do nemocnice medik Jan Opletal, jenž zemřel 16. listopadu. A prezidentem samostatného Slovenského štátu byl zvolen Jozef Tiso. Sovětský svaz uznal novou Slovenskou republiku.

Persons

Documents

Illustrations

R-FrancieMikulas.jpg

Bata Today

Bata Burying Ground

TB Foundation

Bata Trail

BataStory.net, © 2005-2011 Pavel Hajný