BataStory.net

1930-1935

The thirties: The explosion of initiative and the tragedy associated to it

The thirties become the years of the top flight for Batamen. But also the years of the deepest tragedy. The period started with the famous flight odyssey of Tomas Bata to the Middle East and British India (see a separate passage of BataStory) which finally confirmed the expansion of the brand to the Far East. But soon there was another flight on its way: much shorter but also more fateful, to Switzerland. The flight, which did not reach not its destination …

Tomas Bata – the man who changed a Zlin, but also the entire nation.

However, back to the beginning of the decade:

Because of the dissatisfaction with the quality and prices of existing construction companies, which entered the construction of his employee housing, Tomas Bata decided to proceed as in the construction of factory buildings. He organizes his own construction industry, capable of his non-traditional methods, and soon he builds hundreds of houses whose prices do not even reach sixteen to twenty times the monthly wage of a skilled laborer. Weekly rent then corresponds to the salary of two hours work. Over two thousand families with a total of fourteen thousand family members have moved in. At the same time Zlin lived to see several new factory buildings. The new De Havilland aircraft only confirms that the thirties become the highest all time boom in aviation for Bata. (Alas, also the coming act of the deepest tragedy of the company in the near future.) Daily production reached 100,000 pairs of shoes, first in Europe, Bata made a five-day working week with a free Saturday, and began the construction of satellite of Zlin – Batov (Otrokovice today.)

Notes-M.jpg

Angličanka Amy Johnsonová přeletěla tohoto roku jako první žena na světě v letadle Gipsy Moth z Británie do Austrálie. A v Německu je zkonstruováno jedno z nejúspěšnějších letadel té doby – Junkers 52. Prvně je na veřejnosti předveden i zvukový film. Je to americká hudební show Jazzový zpěvák .

Veřejná obchodní společnost T. & A. Baťa, nesoucí až dosud z piety stále ještě i jméno zesnulého bratra Antonína (viz Milniky 1895 ), se mění na formálně nově založenou Baťa a.s. – V této době začíná také firma vyrábět i pneumatiky a gumárenská výroba se rozšíří až na pět budov. Ředitelem gumáren je jmenován někdejší řidič Tomáše Bati etablovaný později v USA, nám už dobře známý John Hoza. A den po svých sedmnáctých narozeninách dostává Tomáš Baťa junior, nazývaný nejen rodinou ale celým baťovským společenstvím Tomík, v britském Hatfieldu pilotní průkaz.

NotePin-M.jpg

Je ověřen a pro pohon automobilů se začíná používat slavný Dieselův, později dieselový motor. Charlie Chaplin uvádí jeden ze svých nejproslulejších filmů – Světla velkoměsta. 12. května 1931 se otevírá nejvyšší budova světě o 102 patrech – Empire State Building . A Aldous Huxley publikuje svůj varující pohled na budoucnost – Krásný nový svět.

Ve Zlíně je postaveno jen během těchto dvou let (1930 – 1932) hned devět nových továrních budov, dvě nová skladiště, plynárna, obchodní dům, šest internátů pro Mladé muže a ženy, na 500 rodinných domů. Postaven je také Dům služeb Baťa v Brně. Úložky na osobních účtech zaměstnanců činí na 136,5 milionů korun. Na sklonku roku se uskutečňuje i start slavné letecké cesty Tomáš Bati na Střední Východ a do Indie, která definitivně potvrdí životnost a smysluplnost expanze značky až na Dálný Východ.

Notes-M.jpg

Na slavné americké universitě MTI (Massachussetts Institute of Technology) je zkonstruován první počítací stroj k řešení diferenciálních rovnic. Olympijský vítěz v plavání Johnny Weismueller exceluje ve filmu Tarzan z rodu opic . Je uneseno devatenáctiměsíční dítě_Charlese Lindbergha_ a v premiéře je uvedena proslulá Kreolská rapsodie Dukea Ellingtona.

Pověstná výprava Baťova Fokkeru do Indie začíná už na sklonku roku 1931 přes Itálii,Tunis, Libyi, Egypt, Palestínu, Irán a Irák. V Indii už musí být letadlo zkontrolováno a opraveno a Baťa zatím, po krátkém jednání v Calcuttě zvolí pro další cestu běžnou linku holandské Královské letecké společnosti (KLM). Konečným cílem byla tehdejší Batavia,hlavní sídlo tehdejší holandské kolonie. (Dnešní Indonesie). S britským pilotem Stackem pak došlo při zpáteční cestě k rozporům a nakonec uvízlo letadlo v rozbahněném letišti v Turecku a Tomáš Baťa a zbytek posádky (celkem ji tvořilo i s Šéfem sedm lidí) se pak už vrátili běžnými linkami¨. To však nemohlo změnšit úspěch obchodní výpravy, ve své době naprosto unikátní. V únoru, kdy došlo ve Zlíně k jejímu triumfálnímu přivítání, zbývá už Tomáši Baťovi jen pět měsíců života.

AlbatrosBata-.jpg

Výsledkům cesty do Indie se věnuje jiná kapitola BataStory. Zde připomeňme, že obojí – rozlet firmy i jeho osobní tragedie – souviselo úzce právě s letectvim, jehož rozvoj považoval Tomáš Baťa nejen za průvodní a trochu módní atribut nové doby, ale za základní předpoklad pro rozvoj světové firmy, jíž se ta jeho právě stala.

Baťovské letectví prošlo od roku 1924, kdy Tomáš Baťa zakoupil první letadlo, do roku 1932, kdy v jednom z posledních, mnohem dokonalejším, zahynul, neuvěřitelným rozmachem. Začalo se s kurýrními a reklamními lety, později začali létat i nákupčí a obchodní zástupci a brzy to byly desítky cestujících. O tom, jaký byl vývoj před rokem 1932, hovoří tato zasvěcená studie. v Milnících 1925 – 1930.

Cesta do Indie jen potvrdíla očekávané předpoklady a nastartovala obrovskou expanzi firmy do zahraničí. Všeobecné nadšení však záhy ochromí největší možná tragedie, smrt Tomáše Bati při letecké havárii na Baťově 12.7. 1932.

HavarovanyJunkers1932-.jpg

K neštěstí dochází nečekaně, při služební cestě do Švýcarska, kde se měl zúčastnit otevření nové prodejny, a ta zvěst ohromí nadlouho celý a nejen obchodní a obuvnický svět. Poctu mu skládají na mnoha tryznách umělci, ministři i státníci, především však ti, kterým, jak sám říkal, sloužil: všichni jeho spolupracovníci, jež nikdy nenazýval dělníky. Jeho tělo je uloženo na Lesním hřbitově, o jehož vznik se moudře zasadil, aniž tušil, že se stane tak záhy jeho vůbec nejvýznamnější celebritou. Přestože vzniknou i chmurné prognozy o ,ožných důsledcích na chod impéria, žádná se neuskuteční. Výroba ani obchod se nezastaví a po dramatickém zjištění, že dědicem se podle závěti Tomáše Bati nestává, alespoň zatím, jeho mladistvý syn, Tomáš Baťa junior, ale nevlastní bratr Jan, ujímá se vedení podniku Jan Antonín Baťa.

Notes-M.jpg

I do Československa už doléhají postupující obavy z politického vývoje v Německu. Hospodářství se už nicméně vzpamatovalo z nejhoršího (ostatně vliv světové krize dolehl právě na ČSR z celé Evropy relativně nejpozději) a vnitropolitická demokratická situace umožňuje vznik vskutku nejrůznějších iniciativ. Tak je například tzv. protiautomobilovým zákonem zakázána v ČSR nákladní a hromadná autodoprava. Na druhé straně přeje automobilismu technologie. U aut se objevují výkyvné polooosy a do módy přichází nejnovější a rychlosti přející trend – aerodynamismus.

Nové vedení firmy zvládá nelehký úkol velmi dobře. Jan Baťa má sice k dispozici celý někdejší bratrův tým, i tak však musí čelit určité krizi firmy, hrozbě velké ztráty v exportu a dalším nejistotám. Podaří se mu to jak díky spolupracovníkům a udržení kontinuity už rozběhlých projektů, tak i řady vlastních nápadů. Je zahájena výroba dalších komodit (klínové řemeny, netradiční gumové zboží, hračky, kola, letadla, umělá vlákna a další). Postupně je dostaven Obchodní dům ve Zlíně a Velké kino, pokračuje výstavba Batanagáru v Indii, připravují se další zastoupení. Na svoji příští kariéru se připravuje i osiřelý Tomáš Baťa junior a zapisuje se na obchodní akademii v Uherském Hradišti…

Persons

Documents

Illustrations

OtrPomnIMG_0478-M.jpg

Bata Today

Bata Burying Ground

TB Foundation

Bata Trail

BataStory.net, © 2005-2011 Pavel Hajný